Vitajte! Vítam vás na mojej stránke , ktorá sa zaoberá chovom a životom operencov. Môžte si prezrieť fotogalérie a taktiež si vymeniť názory prostredníctvom chatov či návštevnej knihy a na neposlednom mieste aj využiť možnosť inzercie... Prajem príjemné chvíle pri prezeraní tejto stránky. Detaily......



Autorské práva Všetky texty, obrázky a ostatné súbory, ako aj ich zloženie, podliehajú autorskému právu a sú duševným majetkom majiteľky webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Majiteľka webovej stránky www.exotickevtactvo.sk oprávňuje návštevníkov týchto stránok kopírovať materiály, ktoré sú na nich uverejnené, do svojho počítaca alebo vytlačiť jednu kópiu, avšak iba pre vlastnú nekomerčnú potrebu a pod podmienkou, že kópia takto zhotovených materiálov bude výslovne obsahovať upozornenie na autorské práva majiteľa webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Akékoľvek neautorizované použitie týchto materiálov je na užívateľove vlastné riziko, ktoré môže byť klasifované za porušenie zákona o autorskom práve a trestného zákona. Detaily......

Login






Zabudli ste heslo?

Kalendár

« < April 2024 > »
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Info kanály

Archív

Advertisement
Nevhodné správanie papagája | Tlačiť |  E-mail
2007-04-03 00:00:00
Pár odpovedí na otázku zlozvyku šklbania si peria našich miláčikov...je to zlozvyk, alebo reakcia na stres, či chorobu? O kúpe žaka, či iného papagája a jeho zvykanie si na nás a prostredie, sa momentáne nezmienujem, ale príspevok začínam od chvíle , keď zbadáme, že žako "tratí" perie, nemyslim kôli preperovaniu, aj ked si to radi namýšľame, a jeho vzhľad sa meni, buď v zmysle oštikaného peria alebo holých miest z chýbajúceho peria.
UROBILI SME CHYBU?AKÚ?DÁ SA NAPRAVIŤ?ČO ROBIŤ?
ZÁSADY, ktorými sa riadiť:
1. VETERINÁR.
Aby sme zbytočne nestresovali papagája, odoberieme vzorku trusu a peria a zanesieme na rozbor. Tu sa dozvieme, či sa jedná o vnútorné, alebo vonkajšie parazity, prípadne aj viac informácii, čo nášmu papagájovi chýba. Pokiaľ nebolo zistené žiadne ochorenie, pokračujeme podľa zásad ďalších a budeme brať na zreteľ psychickú stránku, alebo iné "naše" zavinenie šklbania.
2. ODPOVEDZME SI NA OTÁZKY, týkajúce sa potrieb papagája.
-venujeme sa mu dostatočne?
-nevenujeme sa mu až príliž?
-má dostatočne veľkú klietku-vhodne umiestnenú, prelet , vtačí strom, hračky, vetvičky na okusovanie, správnu ponuku stravy?
-nezačali sme ho vypúšťať z klietky do prostredia priskoro?
-má možnosť pravidelného kúpania, alebo nesprchujeme ho pričasto?
-nenarúšame jeho perie fénovaním?
často sa stretávam s tým, že ľudia svojich miláčikov okúpu a následne fénujú = hrubá chyba, ktorá narúša proces čistenia a prirodzenej starostlivosti o perie samotného jedinca, kde fén navyše perie a pokožku vysušuje, ta potom svrbí a môže dôjsť ku vyšklbávaniu a nervozite. V tomto prípade aj keď s fénovaním prestaneme, náprava sa môže odzrkadliť po preperení,ale zvyk sa môže zmeniť na zlozvyk.
3. NÁŠ PRÍSTUP.
Pokiaľ sme si odpovedali na otázky a odstánili nedostatky, alebo prípadný stresor vplývajúci na nášho papagája, ktorým u žaka môže byť aj nevhodne umiestnený nový konár, osvojme si ďalší postup, ktorého súčasťou môže byť neraz aj zmierenie sa so šklbaním, ak už nič nepomôže.
Čo môže pomôcť:
-zmena činnosti a programu žaka
-venovanie sa , alebo naopak poskytnutie oddychu a pokoja papagájovi,pokiaľ to potrebuje
-dopárovanie žaka, alebo pridanie kamaráta
-často pomôže pridanie farebných granúl ako ponuka k bežnému krmivu- /KAYTEE exat rainbow chunky /
-všimnime si, či sa náš papagáj šklbe iba v nejakom čase, danej hodine-to je ten lepší prípad. Zrejme naň pôsobí nejaký stresor a to aj z minulosti, pripomínajúci sa v danej chvíli. Vtedy jednoducho papagája zabavíme a danú chvíľu spríjemníme. Pomôže aj sprcha rozprašovačom. Nenúťme žaka sprche v kúpelni, pokiaľ by naň pôsobila násilne.
-nepúšťajme k papagájovi neznámych ľudí a nepredvádzajme ho návštevám. Nevinne vyzerajúce predvádzanie sa, môže byť naopak prejavom stresu. Konkrétne žako by mal byť obklopovaný len rodinnými príslušníkmi.
-na šklbajúceho sa žaka, pôsobí pozítívne veľké množstvo žihľavy , hluchavky , skorocelu a ich koreňov. Skrmovaním dosiahneme prečistenie organizmu krve, rýchlejšej obnovy peria a zabavenie sa. Po skrmení žihľavy žako na svoje perie "nemá chuť".
-iné prídané krmiva pozitívne vplývyjúce na papagája:
tvaroh-raz týždenne čajová lyžička
piškoty s trochou medu, pridané do vareného vajíčka s mrkvou
krupičná,alebo kukuričná kaša uvarená vo vode
sušené račiky
vhodné ovocie a zelenina
orechy rôznych druhov-nepražené a neochutené
varená ryža a cestoviny-nesolené a nemastné
špeciálne zmesi krmív aromatické, či dietné, alebo na naklíčenie

Šklbajúci sa papagáj sa stáva jedincom vyžadujúcim špeciálnu opateru. Aj keď zbavený zlozvyku, sa môže začať šklbať nanovo, ako sa zo "zdravého" žaka môže okamžite stať žako "pacient". Preto zvažujme kúpu žaka a snažme sa vcítiť do jeho myslenia pozorovaním a nenásilným vniknutím do "jeho sveta". Nezavrhujme "žaka pacienta" a neponechávajme jeho zlozvyk bez povšimnutia, tento sa totiž môže zmeniť aj na sebapoškodzovanie , ktorým je požieranie sa do krve...

priložená fotografia: aj tomuto jedincovi sa dá pomôct,preto nanho nezanevrite, je to stále váš papagáj, či miláčik, ale kdesi sa stala chyba,ktorú treba odhaliť a odstrániť


Posledná úprava ( 2007-04-04 08:40:01 )
 
< Predchádzajúca

Online

Ankety

Od kiaľ ste sa dozvedeli o tejto stránke?
 

Štatistiky

Členov: 20191
Správ: 41
Odkazov na stránky: 4
 
 
image
 
image
 
Nakladatelství Dona
Copyright Eva Luckov © 2007 - 2024 * Web pracuje na serveroch holdysoftware.sk