Vitajte! Vítam vás na mojej stránke , ktorá sa zaoberá chovom a životom operencov. Môžte si prezrieť fotogalérie a taktiež si vymeniť názory prostredníctvom chatov či návštevnej knihy a na neposlednom mieste aj využiť možnosť inzercie... Prajem príjemné chvíle pri prezeraní tejto stránky. Detaily......Autorské práva Všetky texty, obrázky a ostatné súbory, ako aj ich zloženie, podliehajú autorskému právu a sú duševným majetkom majiteľky webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Majiteľka webovej stránky www.exotickevtactvo.sk oprávňuje návštevníkov týchto stránok kopírovať materiály, ktoré sú na nich uverejnené, do svojho počítaca alebo vytlačiť jednu kópiu, avšak iba pre vlastnú nekomerčnú potrebu a pod podmienkou, že kópia takto zhotovených materiálov bude výslovne obsahovať upozornenie na autorské práva majiteľa webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Akékoľvek neautorizované použitie týchto materiálov je na užívateľove vlastné riziko, ktoré môže byť klasifované za porušenie zákona o autorskom práve a trestného zákona. Detaily......

Login


Zabudli ste heslo?
Chcete sa stať členom? Vytvorte si účet!

Kalendár

« < December 2018 > »
P Ú S Š P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Info kanály

Archív

Advertisement
Forum - Papagaje  


<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
LISTÁREŇ - 28/12/2008 16:26 Do tejto témy vkladám listy pisateľov, ktorí sa rozhodli požiadať o pomoc prostredníctvom kontaktu na stránke. Taktiež zverejním aj odpoveď k danému problému, aby táto pomohla viacerým.

List od Sandry:
Dobrý deň. Neviem si poradiť s mojim papagájom. Jedná sa o žaka. Postupovala som z rád kníh a internetu, žiaľ nefunguje to.Všade som sa dočítala,že by mal byť hneď pustený von z klietky, mal by mať od začiatku kontakt s ľudmi,aby si zvykol a nekloval ich, aby bolo čo najviac návštev. Zpočiatku, keď bol takto pustený, bez problémov si sadal ľuďom na ruku alebo na hlavu. Po pár dňoch sa ale zmenil. Stále častejšie sa snaží hrýzť. Nezabránia mu v tom ani slovné hrozby zvýšeným hlasom, iba uhnutie. Niekedy chce klovať aj pri výmene jedla či vody a niekedy si nechá hladkať labky či zobáčik.Dostali sme ho presne pred týždňom.V pondelok 15teho bude mať rok.Vyrastal v páre so samičkou v rodine kde sa mu až tak veľmi nevenovali.Vie povedať dokopy päť slov a ešte asi tri čo nerozumieme. Postupne ale prestáva aj rozprávať. Problém máme teda s tým,že je neskutočne tvrdolavý klove a nič nechce opakovať.Je taký sám pre seba a nemá rád deti. Chcela by som Vás poprosiť o radu ako k nemu pristupovať, ako z neho v takom veku urobit normálneho člena rodiny. My si už nevieme rady, je milý jedine k mojmu priateľovi. Chceme mať s neho radosť. Neplatia na neho ani tresty,že ho zakryjem. Pôvodne som si myslela, že už ked som dokázala so svojou dcérkou zázraky, že Barta by som mala zvládnuť ľavou zadnou. Potrebujem však pomoc. Venujete sa žakom dlho a myslím,že ste moja posledná nádej.Snažíte sa im porozumieť,čo ja tomu nášmu nerozumiem vôbec a bojím sa,že už je na výchovu pozde.Tak zatiaľ vopred Ďakujem.

Konkrétna rada pre daný problém:
Pozdravujem a dakujem za doveru.
Žako je bežne ľuďmi nepochopená povaha. Čo sa v ňom teraz deje:
Bol vytrhnutý z prostredia, kde mal partnera svojho druhu, prostredia, ktoré
poznal, do prostredia neznámeho, kde sa mu na rozdiel od jeho predošlého veľmi
nevenovali....ALE, to je len zdanlivé, pretože tam mal svoje poznané prostredie a komunikoval s partnerom.
Ako píšete, že ľudia sa mu veľmi nevenovali, tak to je relatívne, pretože jemu práve to v tomto prípade neprekážalo.
Práve teraz si musí zvykat na zmenu , ktorá nastala, pretože prišiel o partnera svojho druhu, miesto ktorého má teraz vo svojom okolí iba ľudí a hluk. Navyše je to žako, dostávajúc sa do puberty, a jeho neprístupnosť vyzerajúca ako tvrdohlavosť, je súčasťou jeho povahy. Kým sa zmieri s tým,že stratil svoje prostredie, prejde dosť času a je len na Vás, či mu s tým pomôžete,alebo ho naopak dostanete ešte do horšej
situácie. On nemusí považovať veci, ktoré Vy myslíte dobre, za pozitívne. Preňho je to LEN zmena a zmeny žako nemá rád. Žako je konzervatívny, vadí mu doslova aj zmena konára, hračky,jedla, klietky, prostredia atd. Ak to vezmete takto, prídete na to, že je teraz v strese.
Čo teraz Vaš žako potrebuje:
1.KĽUD-snaýte sa mu teraz venovať len dodaním potravy a vody, prípadne obďaleč poseďte a prihovárajte sa mu. Tvárte sa , že si ho až tak nevšímate. To on Vám dá vedieť, kedy bude "pripravený" Vás prijať a prídete na to tak, keď on sám Vás začne pozorovať a pískať za Vami, alebo Vám na hvízdanie odpovie. Môže to trvať asi týždeň,ale i viac. Všimnite si, čo mu najviac chutí, to je to, do čoho sa v miske pustí hneď, len čo ju dostane plnú. Pokúste sa mu to podať cez mrežu a ak to nechce z ruky, skúste to inokedy. Môže ísť o piškotu, či burský oriešok. POZOR, nie z obchodov,kde sú pražené,ale jedine z predajní pre papagáje,alebo ich predávaju aj v Hornbachu na oddelení krmív pre papagáje.Dajte si pozor na dátum spotreby a prípadný výskyt molí. Čokoľvek budete robiť okolo klietky, robte to pomalými pohybmi.. Nepúšťajte k nemu cudzích ľudí. Majte ho v nehlučnom prostredí bez prievanu. Von z klietky ho zatiaľ nepúšťajte. Keď je prirýchlo vypustený, berie si za domov celé prostredie,kde je pustený a myslí si, že práve tam je "doma" a že si tam môže ničiť a vystrájať, pričom dochádza skôr ku stresovým situáciam z Vašej nevôle všetko akceptovať,či z prípadného zranenia,ktoré si môže spôsobiť zhadzovaním vecí a "svojským" upratovaním. Berte Barta ako 3-5 ročné dieťa, pretože takúto inteligenciu on má a viete ako je dovoliť dieťaťu všetko....Potom je ťažké vraciať sa späť k naprávaniu chýb. Pustite ho preto až potom,keď si na Vás zvykne a tiež, až keď sa oboznámi s prostredím vizuálne z klietky. Kričanie naň je vyložene nevhodné a nerieši nič. Iba ak sa zatne úplne a bude neznašanlivý, alebo si začne vyšklbávať perie. Na žaka môžte ísť jedine trpezlivosťou a akýkoľvek krok posunúť veci rýchlejšie kamsi dopredu vo vzájomnej komunikácii, všetko len zhorší. To, že teraz nerozpráva je úplne prirodzené, ako aj to,keď klove a hryzie. Je to výsledok urýchlených nárokov naň, ale takto sa môže správať aj natrvalo k "nevyvoleným" osobám. Ako píšete, k priateľovi sa chová úplne inak. Pred tým, než sa dostal k Vám bol u chovateľa - muža. Môže preto mať viac dôvery k mužovi. Viac mu imponuje aj jeho hlas. Aj keď mu krmivo budete podávať Vy, aj tak si môže obľúbiť práve jeho. Žakovia väčšinou neobľubujú deti a je na to jednoduché vysvetlenie. Oni nemajú problém obľúbiť si aj detského priateľa, ide len o to, že deti sa hýbu rýchlo, chvíľu sú tu a potom zas inde. Žakom a aj iným papagájom vadia rýchle pohyby rukami, pchanie prstov do klietky alebo bojazlivé odťahovanie rúk,keď sa deti papagája naľakajú, pričom o chvíľu strčia prst do klietky naspäť. Čo sa týka hlučnosti, neprikrývajte ho, ak to aj tak nemá význam, skúste ho niečim zaujať, či už jedlom,alebo hračkou. Dobre funguje jedlo na lyžičke, s ktorou sa potom hrá.
Pár signálov v správaní sa žaka :
Ak vrčí - bojí sa
Ak vrčí a stupňuje krik,pričom si našuchorí perie - bojí sa, snaží sa pôsobiť veľkým a nebezpečným dojmom
Ak chodí po mrežiach klietky, alebo na nich sedí a pozerá sa do miestnosti - chce ísť von, ak to však robí v sprievode kriku, niečo ho ľaká, môže ísť aj o nejaký veľký predmet položený do blízkosti, vtedy sa môže aj skláňať a rozťahovať krídla, akoby chcel vzlietnuť a chodiť nervózne zo strany na stranu
Ak sedí na jednej nohe a mrmle si, alebo sa čistí - je spokojný a netreba ho rušiť
Ak myká hlavou - je v strese. Žakovia to zvyknú robiť aj pri usínaní v sprievode mykania krídlami /niekedy je to aj symptóm ochorenia epilepsiou/Všeobecne k problematike:
Často vzniká polemika v súvislosti časového horizontu púšťania papagája mimo klietku od jeho kúpy a prinesení do nového domova. Tak ako vo všetkom, tak aj tu je nejaká postupnosť.
Papagája nie je vhodné púšťať čo najskôr, pri predstave, že si takto bude na nás a prostredie v miestnosti správne a rýchlo zvykať.Naopak, je potrebné vyčkať a postupovať krok za krokom,aby nenastala chyba, ktorá sa ťažko napráva. V prvom rade je potrebné, aby si zvykol na klietku a túto považoval za svoj domov. Takto si pochopitelne bude zvykať súčastne aj na nás a prostredie okolo, ale stále pri vnímaní toho, že klietka je bezpečie a domov,kde má krmivo a miesto, kam sa má po "venčení" vrátiť. Z nej nás bude sledovať a aj miestnosť, v ktorej sa aj s klietkou nachádza. Ak bude papagáj vypustený ihneď, teda po pár dňoch, bude neistý, pretože nepozná dostatočne ani nás ani priestor izby, bude po nej lietať splašene a nekoordinovane. Nebude mať chuť vracať do klietky, pretože ju nebude ešte považovať za svoj domov, ale za miesto, kde je akoby za trest. Čo potom? Budeme ho naháňať a klásť si otázky, ako ho dostať do klietky? Naháňanie je to najhoršie, čo by nasledovalo pri potrebe papagája do klietky zavrieť. Spráne je teda dostatočne vyvolať pocit domova a prirodzenosti obývať klietku a do miestnosti k nám chodiť na prelet a brať to skôr ako"odmenu", nie však samozrejmosť. Sú dni, kedy ho vypustiť nemôžme /naša neprítomnosť, choroba atď.../ a on by sa toho zbytočne dožadoval len preto, že tu už vznikol pravidelný návyk. Začne byť nepokojný a nervózny a takto sa môže začať správať aj k nám. Môže začať nepokojne loziť po mrežiach, či bidle, môže začať hrýzť a my nebudeme ani tušiť, prečo sa náš papagáj zrazu zmenil a už vôbec nie, čo robiť ďalej. Preto sa nikdy s prvým vypustením neponáhľajme. Kedy je ten správny čas? Záleží, či sme si zakúpili papagája krotkého - ručne dokrmeného, alebo či je to papagáj polokrotký, prípadne divý. Jeho nedôvera závisí od druhu, veku a spôsobu odchovu. Získanie dôvery je proces, kde trpezlivosť a naša citlivosť zohrajú veľmi dôležitú rolu. Vžime sa doň. Papagáj nás a prostredie vidí prvý krát. Ak nás má spoznať, ako aj všetko okolo, potrebuje čas. Ak si nás má obľúbiť, chce to ďalšie obdobie. Ak nám má veriť, bude potrebovať naše pochopenie. Kontaktujme sa s ním preto najprv cez mreže, potom kontaktom po jej otvorení pri výmene jedla a až potom po vybratí do miestnosti. Neexistuje tu presný návod, pretože sa jedná o živého tvora s jeho osobnosťou. Sledujme, ako nás vníma a čoho sa bojí, kedy sa ľaká a do kedy nás dokaže v pokoji vnímať pri príblížovaní sa do jeho blízkosti. Ak je pokojný aj vo chvíli, keď sme bezprostredne blízko a dokonca aj keď sa ho dotkneme, prípadne nám nasadne na ponúkanú ruku, budíme v ňom dôveru .
Správne načasované kŕmenie:
Jedlo je dobré papagájom vymieňať večer. Prečo? Celý obsah krmiva už v daný deň nezjedia a majú ho dosť na nasledujúci deň a hlavne ráno v skorých hodinách. Takýto systém kŕmenia zmierňuje ranný krik papagája, pretože sa zaoberá konzumovaním a nie dožadovaním sa krmiva. Aj večerný krik pred spaním ustane, pretože sa zaoberá konzumáciou. Ráno mu dodajme ovocie a zeleninu, prípadne ovocné granule a rôzne prídavné krmivá, ako navlhčené, či naklíčené krmivo a mláďatám vaječnú zmes. Poobede odstránime prídavné krmiva z dôvodu možnosti kazenia a večer vymeňme obsah zrnín v miske a samozrejme aj vodu.

Nasledujúce riadky sú len orientačným zhodnotením toho, ako sa chová papagáj krotký ručne dokrmený, mláďa odchované pod rodičmi či papagáj polokrotký, a papagáj z voliéry divoký, potom, keď si ho prinesieme do nového prostredia k nám. Opakujem,jedná sa o orientačné zhodnotenie a nie návod, pretože to závisí aj od druhu papagája, ako aj veľkosti ponúknutej klietky.

Papagáj ručne dokrmený - krotký:
Papagáj je mierne stresovaný z transportu. Chvíľu sedí na bidle bez pohybu, aby nevzbudzoval pozornosť a my mu ani žiadnu pozornosť okrem jedla a vody, prípadne kľudného vľúdneho slova ani nevenujme. Rozhodne ho nevyberajme z klietky, aby sme ho ukázali známym. Nemajme hlučný prejav a rýchle pohyby. Nenosme okolo neho veľké predmety - krabice, tašky...atď. Veľké "pohybujúce" sa predmety vyvolávajú des aj u krotkých papagájov a to hlavne zpočiatku. Náš nový miláčik si po chvílke začne obzerať priestor klietky, napije sa a pokiaľ je spokojný, začne sa čistiť. Neskôr prejaví záujem aj o jedlo.Skúsime mu ponúknuť nejakú dobrotu, ktorú nám poradil chovateľ, od ktorého sme papagája kúpili. Ak si čokoľvek nie sme istí, pýtajme sa skúsenejšieho. Ak sa neplaší , keď mu nasledujúci deň vymieňame vodu a obsah misiek, môžme si ho v klietke pohladiť, ak nám to dovolí. Ak nie a plaší sa, nevnucujme sa mu. Ak sa však vôbec nebojí, môžme si ho vo večerných hodinách vybrať k sebe na pár minút. Lietať ho nenechajme, majme ho len u seba a prihovárajme sa mu.
Správne držanie proti splašeniu: ľavá ruka je pod jeho nohami a telom a pravou ho pridržiavame okolo krku opatrne a s vôľou tak,aby sme sa ho skoro nedotýkali - priblížením ukazováka a palca vytvoríme okolo krku papagája netlačiacu a teda voľnú obruč. U veľkých druhov pravou rukou len kontrolujeme na chrbte papagája jeho prípadne splašený pohyb. Máme ho otočeného k sebe. Hlavne v prvých dňoch sa ľak môže dostaviť aj z nášho nepatrného pohybu, alebo pohybu iných členov rodiny.
Asi po troch dňoch, môžme krotkého, ručne dokrmeného papagája posadiť do našej blízkosti na posedový strom, či bidlo. Ak vzlietne a narazí, alebo ma tendenciu nás hrýzť, dajme ho späť do klietky so slovami "nesmieš". Vyvarujme sa hlasitému prejavu a hlasnitého pušťania hudby, ako aj záujmu návštev pohrať sa s našim miláčikom. Odstráňme nebezpečné predmety, do ktorých by mohol naraziť.
Ak sa jedná o ručne dokrmeného papagája, ktorého máme ešte kŕmiť, zblížime sa s ním práve dokrmovaním a tu dbajme na dodržiavanie toho, čo nám povedal chovateľ, predávajúc nám papagája. Viac o dokrmovaní, v príslušnej téme stránky.

Papagáj odchovaný pod rodičmi, mladý, polokrotký:
Tu veľmi záleží o aký konkrétny druh papagája sa jedná. Príklad: alexander veľký ma predpoklad veľmi rýchlo skrotnúť a privyknúť si na nové miesto, či byť kľudný, naopak alexander malý môže byť splašený a veľmi bojácny. Nakoľko však hovoríme o mladom jedincovi, aj tento skrotne. Tu je veľmi dôležité neurobiť chybu skorým vypustením z klietky na prelet. Rátajme najmenej 3 týždne a viac, kedy papagája von rozhodne nepustíme. Pri usadení sa do novej kietky sa bude plašiť a môže pár hodín odmietať potravu. Misky preto zavesme čo najbližšie k nemu a dajme mu pokoj. Často sa mu prihovárajme, hlavne vtedy, keď mu meníme misky s jedlom. Ponúkajme mu dobroty z ruky a ak ich neprijme, položme ich na konárik,mrežu, či do krmiva. Časom ich prijme aj z ruky. Naučíme ho tým, že sa nemá ruky báť. Po období zavretia príde čas, keď ho chceme a môžme vypustiť. Urobme tak v podvečer. Nevyberajme ho rukami, len mu otvorme vrátka na klietke. Sledujme ho, čo robí. Niektoré papagáje sa od klietky ani nevzdialia, niektoré naopak vyletia von. Nemali by si ublížiť, pretože priestor si už zmapovali pohľadom z klietky. Papagáj sa možno vráti do klietky sám, len čo mu dáme večerné krmivo. Ak sa tak nestane, počkajme do zotmenia , zhasnime a chyťme ho uterákom,prenesme do klietky a zažnime. Aj s uterákom si ešte môžme s papagájom sadnúť uvolniac mu hlavu a krk a prihovárať sa mu. Prípadné pohladenie podľa situácie. Ak sa začne mykať, odnesme ho do klietky. Papagáj by nemal byť von dlhšie než hodinu, ktorú môžme neskôr predlžovať.

Papagáj divoký z voliéry:
Takého papagája by sme si nemali kupovať na chov sólo doma ako mazlíka, lebo sa ním nestane, ale len do chovu v páre do voliéry, alebo na získanie nedotknutého vtáčieho spolubývajúceho, na ktorom sa dá obdivovať práve jeho prirodzenosť. Ak sme došli ku takejto kúpe, papagáj bude dlhodobo splašený a skôr bude reagovať na nás a kontaktovať sa s nami hlasovo, než fyzickým kontaktom. Bude sa nás báť a nedôverčivo pozerať a reagovať aj pri výmene krmiva. Upokojí sa, až keď sa vzdialime a potom na nás začne aj hvízdať, čo bude budiť dojem, že nás volá. Jemu je však príjemný hlasový kontakt na diaľku. Aj keď sa zdá, že takýto papagáj nikdy ani čiastočne neskrotne, nie je to tak. Každý si časom privykne na to, že sme tu, že ho krmíme, že mu naša prítomnosť neubližuje. "Hvízdavá a rečová" komunikácia sa môže rozšíriť o fyzickú. Rovnako ako v predošlom prípade otvorme klietku, ale to až vtedy, keď sa neplaší pri výmene jedla, čo môže trvať aj dva tri mesiace, prípadne viac. Do klietky by sa mal vrátiť sám. Ak sa tak nestane, chyťme ho v tme do uteráka a hneď dajme do klietky a až potom zasvietme, keď je v nej. Nebude tento malý stres spájať s nami. Takto ho púšťajme sporadicky a nepravidelne. Niekedy je možné, že sa vráti do klietky, keď nás uvidí jesť a pôjde do klietky jesť aj on. Vtedy zatvorme dvierka. Príde aj čas, keď ho zaujmeme niečim v našej blízkosti. Môže to byť pero, či nejaká zaujímavosť, preňho napríklad bude zaujímavá aj kniha, ktorú si obďaleč čítame, alebo ovocie, ktoré máme v mise na stole. Zaujímavé u takýchto papagájov je aj to, že sú schopní aj po vypustení stráviť dlhé hodiny na posede nad klietkou, loziť po nej, ale nepôjdu ničiť veci a nevadí im, ani keď pristúpime bližšie. Vezmú si od nás dobrotu z ruky aj vtedy keď sú von a neodletia. Takéto spolužitie je niekedy krajšie, než mazlenie sa s papagájom, ktorý je na nás závislý. Papagáj si totiž ponechá svoju osobnosť a my ho môžme sledovať pri jeho pohyboch a spôsoboch, akoby bol v prírode ničím nerušený a prirodzený. Ak k takému spolužitiu dospejeme, boli sme dostatočne trpezliví a takéhoto papagája môžme mať dlhé hodiny pusteného. Bude si držať svoje teritórium,nezachádzať do nášho a ak, tak len na chvíľu, aby nám niečo šľohol a hral sa s úlovkom,prípadne ho skonzumoval.
Takéto spolužitia ľuďom však poväčšine nestačia a chcú sa s papagájmi maznať. Ak by ľuďom stačilo prirodzené spolunažívanie s papagájom, mali by doma kus vzácnej prírody ničím nenarušenej a bolo by aj viac psychicky zdravých papagájov.

Mám doma krotké, polokrotké papagáje, ale aj takéhoto divého, ktorý je von nonstop. Nemusím sa báť, že mi počas mojej neprítomnosti niečo zničí. Príprava na jeho nonstop pustenie trvala asi pol roka a je to najkrajší a ničím nenarušený krásavec, ktorý si neničí perie na mrežiach, na ktorom vždy je čo obdivovať. Vie, kde je jeho miesto a nebojím sa ani toho, že by sa mal šklbať z nešťastia, že by som mu chýbala. Takýto papagáj má budúcnosť aj v chove a nie je človekom dotknutý. Do rúk ho neberiem, ale ruky sa nebojí.
U mojich krotkých papagájov sa snažím neprekročiť hranicu a doviesť papagája do zavislosti, kedy môže dôjsť k sebapoškodzovaniu papagája. Niekedy je ťažké túto hranicu dodržať a to hlavne u papagájov fyzicky poškodených, ktorí ku mne prišli od majiteľov po úraze. Takéto papagáje totiž rýchlo vycítia, že blízkosť človeka im pomáha a stávajú sa závislými.
V chove v páre uprednostňujem papagáje polokrotké, s ktorými sa dobre "pracuje".

Doporučujem prečítať si aj článok pre začiatočníkov : http://www.exotickevtactvo.sk/content/view/20/1/

Upravovaný príspevok: Eva, v: 29/12/2008 05:44
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:LISTÁREŇ - 14/02/2009 22:23 otázka od LENKY

Aj ja by som potrebovala radu. Máme dvojročnú dcéru a chceme pre ňu(a hlavne nás ) kúpiť vtáčika.Zamilovali sme sa do agapornisov ale niesom si istá či bude ten vtáčik u nás spokojný,lebo môžeme mať len jedného a nie pár.Ak áno tak neviem či je vhodnejší samec,alebo samička.A ešte by som vás poprosila,či nepoznáte nejakých chovateľov z okolia snv,lebo ja som nenašla nič.Alebo sa dajú mladé vtáčiky aj nejak zaslať?Veľmi vám dakujem

---------------------------------------------------------------------------------

ODPOVEĎ

Ak by ste mali otázku, či je pre dvojročné dieťatko vhodný papagáj, odpovedala by som jednoznačne nie. Bolo by to pre oboch nebezpečné. U dcérky by sa mohla objaviť alergia,prípadne by mohla vdýchnuť uvolnené pierko, alebo by ju mohol pohrýzť a naopak dcérka by mohla nechtiac papagájika udusiť, alebo mu inak ublížiť. Stačí podať niečo z ľudského jedla, čo sa pre papagája stane smrtelným.
Ak však chcete agapornisa pre seba, je to pochopitelne iné, avšak ak by mal ostať sám a nie v páre, mal by byť ručne dokrmený. Vtedy by bol schodný pre vašu blízku prítomnosť a nehrýzol by, pokiaľ by bol prístup k nemu správny.
O prístupe sa dočítate v článku pre začínajúcich, ktorý nájdete v úvode stránky, alebo cez tento link
http://www.exotickevtactvo.sk/content/view/20/1/

Mladé agapornisy mám a aj ich podľa potreby dokrmujem ručne a vtedy sú krotké. Takéto krotké vtáky, nakoľko sú veľmi zvedavé, treba v domácnosti chrániť od úrazov a otráv. Pre detské oči sú pohyblivé papagájiky veľmi lákavé a tak sa snažia prestrčiť prstíky pomedzi mreže a vtedy ich papagáj pohryzie, alebo sa naopak veľmi bojí. Tomuto je potrebné predchádzať umiestnením klietky na vyššie miesto.

Upravovaný príspevok: Eva, v: 14/02/2009 23:17
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Hicks
Užívateľ

Platinum Boarder
Príspevkov: 93
graphgraph
Karma: 5  
Re:LISTÁREŇ - 20/02/2009 19:20 Dobrý den. Toto je velice zajímavé a hodně přínosné téma jelikož se lidé nejvíce poučí z konkrétních případů a tímto mě autorka stránek nabudila myšlenku, že bych tuto sekci mohl zavést i na mých stránkách jelikož byli doby, kdy mi psalo více než dost lidí a žádalo mě o určité rady velice rád bych se s konkrétními případy s vámi podělil a proto bych rád začal s velice častým dotazem.

Dotaz:od pani Š.
Dobrý večer, pane Hála, od prázdnin máme korelu chocholatou, přes léto byla ve voliéře, nyní ji máme doma volně v bytě, je velice přítulná a na noc v kleci, je vylíhnutá na jaře, před měsícem postupně snesla 4 vajíčka, po poradě ve Zverimexu jsem jí je odebrali, nyní začala snášet znovu. Lze snášení něčím omezit? Děkuji za radu, pokud jí vajíčko odebereme, normálně vylétává z klece, pokud vajíčko necháme, nevylézá z klece a což je větší problém - do klece se nevyprázdní. Děkuji za případnou radu. Š………

Odpověď:
Dobrý den.

Lidé ve zverimexu jsou placeni od toho, aby prodali. Většinou tito lidé o zvířatech vědí velmi málo a to je velká chyba.
Vaše korela je samička a proto snáší vajíčka. Snáší je proto, že jste v ni vyvolali hnízdní pud a to například. Náhlým zvýšením teploty, prodlužováním dne, vitamíny, pestrou stravou, naklíčeným krmivem a podobně.
Tím, že samičce vejce odeberete docílíte jen jednoho a to, že samici vyčerpáte jelikož je nucena neustále snášet vejce a tím ztrácí hodně sil a taky vápníku, který střebává jak z těla, tak i z kostí, aby vytvořila skořápku. Proto doporučuji vajíčka ponechat alespoň 25 - 30 dní a nechejte samičku sedět na vejcích. Krmte výhradně jen suchými zrninami a vyvarujte se krmením slunečnice. Slunečnice je příliš tučná a to není příliš vhodné pro vaši korelku. Takže krmte pouze suchými zrninami, žádné pamlsky, piškotky, jablíčka, mrkvičku. Prostě nic z této stravy. Samičku ponecháte sedět na vejcích a zhruba po 25 - 30 dnech ji vejce odeberete i s budkou, ale už ji pořád krmte jen suchými zrninami. To, že samička začíná znovu snášet vejce po odebrání je přírodní pud, protože v přírodě se často stává, že vejce zneškodní nějaký predátor a tak proto samice hned začíná s další snůškou.

Doporučuji zakoupit v lékárně přípravek CHLORATUM CALCIUM. Je to vápník, který se podává především velkým ptáků v době hnízdění, ale můžete občas kapičku kápnout do vody. Dále můžete zakoupit v supermarketu, nebo i v lékárně hroznový cukr GLUKOPUR stojí přibližně 20 Kč. Je to rychlý přísun energie do ptačího těla a podává se především při oslabení organismu. Protože tento cukr nemůžete posypat na nějaký pamlsek musíte ho tedy nasypat do vody. Vše přiměřeně raději méně než více.

S pozdravem a přáním do nového roku Ondřej Hála.
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:LISTÁREŇ - 05/03/2009 16:47 OTÁZKA OD ANDREJKY
Dobry den, velmi by som vas poprosila o radu. Niekolko mesiacov mame doma krotku samicku ruzoveho kakadu. prisla k nam z obchodu so zvieratami, kde bola v jednej klietke s arou, zakom a mazonanom. jedneho dna, ked odisiel z klietky amazonan, niekto v noci zabil zaka. upodozrievali z toho kakadicu, a tak sa vratila spat ku svojmu chovatelovi, odkial sme si ju vzali.On sa dusoval, ze ona by nikomu neublizila,lebo je velmi mila... je to mlada, bola vazne velmi mila, nechala si hladkat chochlik a cele dni nas otravovala ustavicnym hovorenim Ahoj, co sa naucila od zaka v obchode. Po case zacala kricat, vesat sa dole hlavou, ale zistili sme, ze je to preto, ze jej nechuti nove krmivo a bolo zas dobre. o nejaku dobu nas ale zacala dobat cez klietku a bola na nas nahnevana, podla mna je to preto, ze moj otec sa jej najviac venuje, vybera ju, necha ju po sebe lozit a ona chce, aby sme ju tiez stale vyberali, tak sa na nas hneva, ze je v klietke. to by ale nebol problem, vzdy ju uplatim piskotou alebo ovocim a prestane sa na mna hnevat, alebo otvorim klietku a hladkame sa a je dobre, ale pred par dnami si zacala obhryzat velke pierka na kridlach a chvoste, vyzera akoby do nej uderil blesk. ked sme doma to nerobi, myslim, ze sa nudi, ked je doma cez den sama. ma velikansku klietku, v nej kopec hraciek a preliezok, polku z nich stihla za tych par mesiacov uz dost zozrat kupili sme jej taku vodicku, co sa dava do vody, aby sa papuchy ukludnili, zatial to vyzera, ze sa uz nekuse, ale aj tak uvazujeme o kamaratovi pre nu, volame ju Maruska. Podla niekolkych chovatelov moze byt aj s inymi druhmi papagajov, doporucovali mi zaka, ale na strankach som sa docitala, ze ku zakovi zas nedoporucuju australske papagaje. Preco by nemohol byt kakadu so zakom? Ona je inak velmi zlata, naucila sa od nasho kanarika piskat, vie dokonca aj krakat ako vrana, len nema rada nasho psa adovsetko zboznuje mojho otca, ked ho zbada, hned sa rozrosprava, zrejme to bude to spominane, ze si ho vybrala za partnera. Ak nie žaka, uvazovali sme nad rovnakym druhom, tu mi zas ale jedna chovatelka doporucila, aby sme si zobrali diveho samceka, a nasledne sa maruske uz tolko nevenovali, podla nej je krotky kakadu uplne zly napad Podla nej by bolo dobre dat marusku k chovatelovi, kde by bola vo voliere s divym samcekom. Co si myslite vy? Dakujem velmi pekne.

ODPOVEĎ:
Dobrý deň. Žako a kakadu je skutočne nevhodná kombinácia. Tieto povahy by sa zniesli v prípade, ak by boli spoločne dokrmované, ako mláďatá, avšak neskôr, nakoľko sa vekom kakadu môže stať agresívnejším, by aj tak medzi nimi mohol nastať konflikt. Myslím si, že ak niektorý z papagájov usmrtil žaka v predajni, tak to mohol byť práve kakadu. Aj keď chovateľ popisuje Marušku ako kľudnú a že by nikomu táto samica neublížila, môže taká byť, ale za iných okolností. Nie v prostredí jednej voliéry v predajni so žakom, arou a amazoňanom. Ona prišla od chovateľa, do stresového prostredia, a teda v práve takom sa chovala inak. Odchyt amazoňana v deň jeho predaja z danej voliéry v obchode, vytvoril stres navyše. Preto verím, že tomu bolo tak. Papagáje umiestňovať k sebe týmto spôsobom nie je vhodné a nie je chyba ani v papagájovi, ak sa takto zachoval. Preň to bolo v danej chvíli prirodzené, cítil sa ohrozený, stačí, že ich v noci niečo vyrušilo v spánku, nastal chaos a...
Popisujete, že jej chovanie kolíše, čo je pre ňu tiež v danej situácii prirodzené, avšak ak ju potrebujete ukľudňovať už teraz pred šklbaní, situácia nie je pod kontrolou. Zrejme sú pre ňu u každého z Vás iné pravidlá. Niekto z Vás jej povolí viac, niekto menej, niekoho počúva a má rada a niekoho nie. Je na najlepšej ceste,stať sa agresívnou, ak sa nič nezmení. Vynucuje si púšťanie a tak ako píšete, ak jej nevyhoviete, je zle. Jej vekom sa to bude len zhoršovať. Podľa všetkého ju asi chovateľ ručne dokrmoval a tak si obľúbila otca, ktorý má k chovateľovým spôsobom najbližšie. Určitú rolu tu zohráva tiež "pubertálne" obdobie jej veku, ako aj to, že je už na treťom mieste, teda v inej klietke...prvá u chovateľa, potom v obchode a teraz u Vás. To zanecháva veľké stopy. U Vás sa zabývala, chvíľu sa zoznamovala s prostredím a teraz keď vyskúšala, že von z klietky je jej najlepšie, je pochopiteľné, že si púšťanie vynucuje a bude stále viac. Netreba jej ale povoliť byť von pridlho, ako aj prípadné podávanie krmiva mimo klietku. To, že kakadu je zlá alternatíva krotkého papagája pravdou nie je, ale samec by bol lepšou voľbou. Kúpiť k nej iného papagája bude správne, avšak v tomto prípade len ak kúpite ten istý druh. Nekupujte divokého, ale polokrotkého, teda cca polročné mláďa, ktoré nebude ručne dokrmované. Ak kúpite divého, bude dochádzať k napádaniu, ak si zle "sadnú". Ona bude chcieť byť dominantnou a divý kakadu samec jej to môže dosť kruto vracať. Ak by ste kúpili dokrmené mláďa, bude nežne krotké a ona si nad ním okamžite vytvorí prevahu. Pochopiteľne ich aj tak nebudete môcť dať spolu a ak teda bude samec krotký z dôvodu ručného dokrmenia a budete sa mu venovať, samica bude žiarliť. Preto je najvhodnejší samec odchovaný svojimi rodičmi prirodzene, ktorému sa budetevenovať primerane, ale nebude to mazlíček. Až si na Vás zvykne, skrotne prirodzeným spôsobom a Vy ich budete pomaly zoznamovať vypustením z klietok, pričom zasiahnete, ak by došlo k stretu ich vzájomným napadnutím. To ale neznamená, že si na seba nezvyknú. Zvyknú, ale bude to chcieť čas a potom budú môcť byť aj spolu. No a prečo nemôže byť austrálsky papagáj s africkým, teda v tomto prípade Vami vybraným žakom?
Aj keď sa jedná o domestikované druhy, aj tak si každý v sebe nesie určitý "nábeh" na choroby. Ak sú papagáje z Austrálie a majú predispozíciu na nejaké ochorenie, majú v sebe aj ochranné faktory voči daným chorobám. Ak však dáte spolu tieto dva rôzne druhy, tak afričan nebude disponovať imunitou voči baktériám austálčana, s ktorými ale austrálčan bežne žije a neochorie. Zvolte teda radšej kakadu samca k svojej samici. Vôbec si nemyslím, že kakadu ružový je zlá voľba pre držanie v byte, nakoľko je z druhov kakadu najtichší, aj keď má sklon popiskovať si aj v nočných hodinách. To však majú skôr divoké jedince chované vo väčšom množstve vo voliérach. Pri nákupe berte do úvahy radšej nákup od takého chovateľa, ktorý nemá veľa párov, ale od takého, ktorý má len jeden - dva páry. Vtedy je predpoklad, že budete mať tichšieho jedinca. Ak by ste kupovali od toho istého chovateľa, ako máte samicu, dajte si pozor, aby nešlo o súrodenca. Zistíte to z dokladov o pôvode živočícha, kde sú uvedení rodičia pod číslom krúžku, či čipu. Mimochodom, ja by som kakaďáčku na Vašom mieste nepredávala, stačí len nasadiť nejaké pravidlá a režim. Tak isto veľa zmení samec, ak ho dokúpite. Ak sa nerozhodnete pre kúpu samca, skúste k nej umiestniť korelu, nie však do jej klietky, ale vedľa do inej. Nie je to veľká investícia a pritom môže veľa zmeniť. V každom prípade sa aspoň Maruška zabaví vo Vašej neprítomnosti, keď bude komunikovať s korelou. Je predpoklad, že budú naraz jesť, naraz sa čistiť a Maruška zabudne na trhanie si peria.
Akú má Maruška klietku a ako umiestnenú? Aké má stravovacie návyky a režim? Kedy a na ako dlho je vypustená z klietky?
Iným možným a asi ľahším riešením pre Vás, by bolo vymeniť Marušku za mladého samca. V tomto prípade kľudne aj za ručne dokrmeného a prípadne od toho istého chovateľa, ak by Vám vyšiel v ústrety. Ak sa tak rozhodnete, urobte to skôr, než si začne trhať perie aktívne. Najviac inzerátov nájdete na www.ifauna.cz
Vaša samica je v najkonfliktnejšom období veku, ktorým prechádzajú všetky, hlavne veľké papagáje. Čo sa týka vytrhávania si peria, so žakom by ste mohli mať ešte väčšie problémy za tých istých okolností, ako so samicou kakadu. Ak sa dohodnete na výmene cez inzerát a ak to bude chovateľ z Čiech, tak na českej strane potrebujete mať doklad od veterinára, že veziete zdravého jedinca k výmene, ako aj doklady Cites. To isté nech si pripraví aj dotyčný chovateľ, ak sa na výmene dohodnete a pôjdete po samca tam.
Žiadajte aj DNA test. Predpokladám, že aj Vy máte doklad DNA. Dokladom od veterinára predídete možným nepríjemnostiam v zahraničí, pri možnej kontrole, ak prevážate živočícha. Neviem, aké veterinárne testy máte vykonané u Marušky, či ste nejaké dávali robiť, alebo Vám ich chovateľ poskytol, budete ale potrebovať čerstvý doklad o jej zdravotnom stave, teda, že je zdravá.

Upravovaný príspevok: Eva, v: 05/03/2009 16:57
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:LISTÁREŇ - 07/03/2009 15:51 Tete sa pýta:
Ahojte. Veľmi radi by sme si kúpili domov vtáčika. Viete mi poradiť ktorý z papagájov nieje až tak hlučný? Je vták naozaj taký alergén ako sa vraví? Ďakujem za každú odpoveď.

ODPOVEĎ:
Hlučné nie sú: neofémy, kakariky, alexandre červenohlavé, aymary, kanáriky...
Alergénom nie je samotný papagáj, pokiaľ je chovaný v zdraví a čistote. Hrozbou môžu byť roztoče a iné parazity...to ale testy môžu odhaliť a liečba odstrániť. Ďalej môže alergiu spôsobiť prach z peria a to napríklad u druhov korela, žako.....proste papagáje s veľkým množstvom prachového peria, ktoré je pre ne prirodzené.
Potom sú hrozbou niektoré ochorenia, ktoré sú nebezpečné pre človeka, ako napríklad ornitóza.
To všetko si môžte nechať testami preveriť.
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:LISTÁREŇ - 07/03/2009 16:37 Rada by som doporučila začínajúcim chovateľom, ktorí chcú mať temperamentného, nebojácneho, drzého, krásneho papagája, aby zvážili druh "PYRURA". Zo svojich skúseností možem tento druh vrele doporučiť. Je menej hlučný než agapornis, či korela. Je večne zvedavý, rád sa zahrá v klietke aj sám a rýchlo si zvyká na svojho chovateľa. Rada si tiež hryzne do chovateľovej ruky, či ucha . Výchova je na každom z nás. Pryrury sa znesú aj s inými druhmi papagájov, avšak keďže sú nebojácne, rýchlo sa ujmú vedenia. Pokiaľ sa rozhodnete pre druh PYRURA, zakúpte si mláďa, alebo mladý zostavený nepríbuzný pár. Pohlavie určí len test DNA.
Poskytnite mu veľa hračiek a preliezok vhodných pre papagáje. Cenová hladina je v závislosti od druhu.
Pyrury sú vhodné aj v páre, čím svoju krotkosť nestrácajú. Oproti iným druhom potrebujú celoročnú búdku. Klietka pre jednu pyruru, nakoľko veľa miesta zaberie množstvo hračiek, lán, preliezok, konárov a búdka, by mala byť minimálne o rozmeroch 70x50x50 cm a viac, za predpokladu, že bude pušťaná na prelet po miestnosti. V opačnom prípade potrebuje klietku ďaleko väčšiu.Upravovaný príspevok: Eva, v: 07/03/2009 16:37
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>
Nakladatelství Dona
Copyright Eva Lucáková © 2007 - 2018 * Web pracuje na serveroch holdysoftware.sk