Vitajte! Vítam vás na mojej stránke , ktorá sa zaoberá chovom a životom operencov. Môžte si prezrieť fotogalérie a taktiež si vymeniť názory prostredníctvom chatov či návštevnej knihy a na neposlednom mieste aj využiť možnosť inzercie... Prajem príjemné chvíle pri prezeraní tejto stránky. Detaily......Autorské práva Všetky texty, obrázky a ostatné súbory, ako aj ich zloženie, podliehajú autorskému právu a sú duševným majetkom majiteľky webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Majiteľka webovej stránky www.exotickevtactvo.sk oprávňuje návštevníkov týchto stránok kopírovať materiály, ktoré sú na nich uverejnené, do svojho počítaca alebo vytlačiť jednu kópiu, avšak iba pre vlastnú nekomerčnú potrebu a pod podmienkou, že kópia takto zhotovených materiálov bude výslovne obsahovať upozornenie na autorské práva majiteľa webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Akékoľvek neautorizované použitie týchto materiálov je na užívateľove vlastné riziko, ktoré môže byť klasifované za porušenie zákona o autorskom práve a trestného zákona. Detaily......

Login


Zabudli ste heslo?
Chcete sa stať členom? Vytvorte si účet!

Kalendár

« < December 2018 > »
P Ú S Š P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Info kanály

Archív

Advertisement
Forum - Papagaje  


<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>
jajo143
Užívateľ

Expert Boarder
Príspevkov: 35
graphgraph
Karma: 2  
Re:ZAUJÍMAVOSTI A INFORMÁCIE ZO SVETA VTÁKOV - 27/07/2008 15:03 Pri ceste z Krpelian do Nolčova tečie Váh a uprostred neho.. Johny
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
alenka
Užívateľ

Platinum Boarder
Príspevkov: 150
graphgraph
Karma: 5  
Re:ZAUJÍMAVOSTI A INFORMÁCIE ZO SVETA VTÁKOV - 31/07/2008 12:21 Prikladám obrázky...
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:ZAUJÍMAVOSTI A INFORMÁCIE ZO SVETA VTÁKOV - 30/11/2009 20:01 O REČI A SPÁNKU VTÁKOV


-najlepším imitátorom reči okrem Žaka je - ázijský drozd Beo – Loskuták posvatný, Lyrochvost nádherný,
krkavce,vrany,kavky....
Hlasivky – syrinx - sa u vtákov nachádza v mieste sa kde priedušnica rozdvojuje k prieduškám.

Syrinx tvorí sústava chrupaviek , hlasivkové membrány a jemné svaly. Vyludzovaný zvuk však nezávisí len od tohto orgánu ale aj od pohybu jazyka, kde posun len 1mm ovplyvní zmenu zvuku , to vysvetľuje prečo imitátor dokáže meniť prejav a napodobniť ženský či mužský hlas alebo intonovať.


Slávni Žakovia : Prudle a N’kisi cca 900 slov , Žako – Alex, Einstein a Bibi, ktorých poznáme aj z TV. Rozoznávanie farieb , rozlíšiť počet , či rozprávanie rôznymi jazykmi a priradzovanie hlasu k rôznym druhom zvierat im nerobí problém.

Slávne andulky:
- Puck s repertoárom cca 1700 slov
- Andulka sparkie nahovorila reklamu na krmivá

Slávna Ara ararauna Ariella sa dokázala naučiť 4000 slovných spojení a uvedomuje si aj samú seba.
Tieto operence sú okrem iných zapísané v Guinnesovej knihe rekordov

- Krkavcovité vtáky ( sojky , loskutáky ) sa dokážu nielen naučiť rozprávať , ale aj uvažovať , ako si zjednodušiť prístup k potrave a iným predmetom prípadne si ich ukryť.


AKO SPIA

- vtáky sedia na konári ako "prikované" a to aj na jednej nohe. Šľachy majú vyvinuté tak , že sa noha "uzatvorí" ako pevná poistka.

Prečo na jednej nohe ?

- znižujú riziko podchladenia a pokiaľ je im na nohu zima , vymenia ju za druhú. Nohy sú najviac prekrveným miestom na tele a sú tak dobrým izolantom proti chladu. Hlavu pod krídlo v spánku strkajú na izolovanie sa od hluku.

- atypický spánok : Papagáj netopierí spí hlavou dolu a taký dažďovník spí za letu vo výške 3000m , kedy jedna polovica mozgu vníma okolie a druhá prežíva sériu mikrospánkov. Tento operenec nikdy nezosadne a vydrží žiť výlučne za letu ( cca 3 roky )

Je dokázané, že nie len ľuďom, ale že aj vtákom sa sníva. A o čom? Údajne v sne rekapitulujú predošlý deň alebo výnimočné zážitky v ňom.

udáva časopis GLOBAL, mimochodom veľmi zaujímavé čítanie
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:ZAUJÍMAVOSTI A INFORMÁCIE ZO SVETA VTÁKOV - 23/03/2010 12:52 A čo taká sojka? Naučí sa všetko, čo počuje, teda aj rozprávať a to hlavne, ak ju máte od jej útleho "detstva". Vtedy sa rýchlo spriatelí a je veľmi dobrým priateľom človeka.
Aj táto je mladá
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
<< Začiatok < Predošlá 1 2 Nasledujúca > Koniec >>
Nakladatelství Dona
Copyright Eva Lucáková © 2007 - 2018 * Web pracuje na serveroch holdysoftware.sk