Vitajte! Vítam vás na mojej stránke , ktorá sa zaoberá chovom a životom operencov. Môžte si prezrieť fotogalérie a taktiež si vymeniť názory prostredníctvom chatov či návštevnej knihy a na neposlednom mieste aj využiť možnosť inzercie... Prajem príjemné chvíle pri prezeraní tejto stránky. Detaily......Autorské práva Všetky texty, obrázky a ostatné súbory, ako aj ich zloženie, podliehajú autorskému právu a sú duševným majetkom majiteľky webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Majiteľka webovej stránky www.exotickevtactvo.sk oprávňuje návštevníkov týchto stránok kopírovať materiály, ktoré sú na nich uverejnené, do svojho počítaca alebo vytlačiť jednu kópiu, avšak iba pre vlastnú nekomerčnú potrebu a pod podmienkou, že kópia takto zhotovených materiálov bude výslovne obsahovať upozornenie na autorské práva majiteľa webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Akékoľvek neautorizované použitie týchto materiálov je na užívateľove vlastné riziko, ktoré môže byť klasifované za porušenie zákona o autorskom práve a trestného zákona. Detaily......

Login


Zabudli ste heslo?
Chcete sa stať členom? Vytvorte si účet!

Kalendár

« < Marec 2019 > »
P Ú S Š P S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Info kanály

Archív

Advertisement
Forum - Papagaje  


<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>
bubka42
Užívateľ

Platinum Boarder
Príspevkov: 1126
graph
Karma: 34  
Otázky a odpovede - 25/01/2008 10:24 Dobrý deň.
Chcela by som naučiť rozprávať svojho papagája,ale celý deň som väčšinou preč. Počula som niečo o nahrávaných páskach do rádia,ktoré mu môžem púšťať cez deň aby sa naučil rozprávať. Nikde to ale neviem
zohnať. Neviete mi poradiť,kde by sa to dalo kúpiť?
Petra

Ahoj Petka. Myslím , že nahrávky nie sú to pravé, pretože učenie rozprávať a pamätať si je pre papagája je o to emocionálnejsie a lepšie, keď si pri ňom a prihováraš sa mu sama. To nevadi, ze prídeš z prace až poobede, pretože práve vtedy sú papagáje kľudnejšie a viac sa sústredia na to, čo hovoríš. Ak chceš pusť mu telku alebo rádio keď tam nie si, nie nahlas, aby ho to nenútilo skôr prekrikovať tento zvuk. Nahrávky síce na trhu sú, ale sôr na zahraničnom. Skús radšej venovať papagájovi svoj hlas a prítomnosť, keď prídeš domov, opakuj mu niektoré rovnaké slová pri rovnakých činnostiach:..." ahoj, budeme papať, čo robkáš, ako si sa mal...atd. Ak predsa len je tvoj zámer zohnať pásku tvojim rozhodnutím, surfuj po zahraničných stránkach, alebo si kazetu nahraj sama s vlastným hlasom a so zvukmi, ktoré sa v tvojej domácnosti opakujú. Veľa úspechov - bubka

Upravovaný príspevok: Eva, v: 28/01/2008 16:09
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
katarinagaziova
Užívateľ

Senior Boarder
Príspevkov: 15
graphgraph
Karma: 0  
Re:Otázky a odpovede - 09/02/2008 18:32 Chcem sa spýtať, či existuje druh väčšieho papagája, ktorý by v prípade, že je chovaný ako maznáčik, mal rád všetkých členov domácnosti - tak, že sa im dá pohladkať, poslúchne ich, dá sa chytiť,... náš senegalec poslúcha iba mňa, deťom a manželovi sa dá poškrabkať po hlavičke, dokonca to od nich vyžaduje,nechá sa od nich křmiť, posedáva na nich ale to je všetko, keď ho chcú dať do klietky, hryzie ich, nedá sa pohladiť, a keď mu nechcú dať zo svojho jedla, tak ich ďobe. Keď som nieje doma, boja sa ho pustiť z klietky, lebo potom ich neposlúcha a robí si čo chce. Keď budeme kupovať druhého, chcela by som vedieť, či existuje nejaký druh, čo sa takto nechová a môžu s nim manipulovať všetci členovia domácnosti. Ďakujem za odpoveď.
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Eva
Správca

Admin
Príspevkov: 781
graphgraph
Karma: 21  
Re:Otázky a odpovede - 11/02/2008 07:38 Spojila si dosť vlastností na to, aby ich tvoj budúci papagáj spĺňal. Otočím to opačne a ak vychádzam z toho, že váš papagáj si vybral teba, tak možno práve len ty spĺňaš to, čo je preň vhodné. To isté sa môže stať, aj ked si vyberieš iný druh, aj ked je pravda, že máš jednoho z druhov, ktoré sa zvyknú fixovať na jednu osobu a iný druh si možno obľúbi syna a pri troche šťastia aj vás všetkých. Papagáj vníma rozdielnosť vášho správania a pre syna by sa zrejme hodilo niečo iné, čo znamená, že to nemusí byť práve druh, ktorý bude imitovať reč / mám na mysli napríklad hravú pyruru /. A tu by si mala zvažovať kompromis. Recept na vtáčieho miláčika nie je. Každý papagáj má nejakú povahu v génoch, osobnosť a niečo získa našou výchovou a podmienkami do ktorých príde. Osobnosť je u každého odlišná, ale to ty vieš, ako aj to, že tu neexistuje pravidlo, snáď len predpoklad. Výchova je až ďalšou kapitolou, ale tu musíme aj my mať predpoklady, že to zvládneme, pretože kým papagája nezaujmeme, nebude nás brať a na to ako zaujať papagája nemá každý vlohy a cit, pretože ich má zase na niečo iné.
Ja osobne by som synovi kúpila papagája, ktorý má danosti k mazleniu a reč by bola druhoradou a odložila kúpu veľkého papagája. Aspoň by ste predišli sklamaniu z prípadnej alergie a danej investície. Syn by si vytvoril návyk k starostlivosti o zvieratko, ktoré by bolo v jeho blízkosti s tvojou kontrolou nad situáciou. Reč by som brala ako bonus. V každom prípade je dobré, že sa rozhoduješ zodpovedne, avšak aj keď si druh vyberieš relatívne správne, nemusí to výjsť podľa predstáv a podstatou mojej odpovede nie je meniť tvoje rozhodnutia, ale skôr to zhodnotiť z iného pohľadu.
Doležité: rozlíš dve veci a síce, či kúpiš papagája pre vás a syna, alebo ho chceš umiestniť do blízkosti senegala, pretože tu by sa výber rozhodne rozchádzal, ako aj spomínaná "výchova" a prístup.
Výber konkrétne:
Keďže už máš doma senegalca, zvolila by som druhého , opačného pohlavia. Mláďa umiestnené k synovi by nebola zlá voľba a neskôr by si mohla senegalov na seba navykať. Ďalej sa pozastavím nad ázijským alexandrom veľkým, alebo čínskym. Jeden aj druhý je dobrý "rozprávač" a veľmi inteligentný /naše alexandre, čínsky a neskôr alexander veľký boli miláčikmi celej rodiny a deťom nikdy neublížili, skôr naopak/. Sú to hlučné papagáje, ničiace drevo, vitálne a otužilé, ktorým ale treba "vysvetliť" rozdiel medzi našimi prstami a drevom. Zakúpené mláďa sa veľmi rýchlo učí a to aj zvuky a reč, čím nahradí svoj vreskot. Plachosť strácajú skoro ihneď.
Vhodný druh amazoňana by mohol byť dobrou voľbou, pokiaľ ho ochrániš pred náletmi senegala. Má asi tie najlepšie predpoklady splniť to, po čom túžiš, ale kúpila by som radšej nedokrmené mláďa umelo, pretože práve tieto vtáky si zvyknú fixovať toho, kto im bude pripomínať dokrmujúceho človeka a ak už dokrmeného umelo, tak jedine takého, ktorý bol krmený spolu so súrodencami. Vzbudením zvedavosti a správnym prístupom u mláďaťa získaš viac, než u dokrmeného a fixovaného, navyše si zachová svoju osobnosť a bude otvorený vám všetkým spočiatku rovnako. No a potom je to už len na vás jednotlivcov rodiny. Amazoňany sú ale dosť hrdé a v neskoršom veku môžu byť útočné, výchova by musela fungovať už od začiatku. Amazoňany sú hlučné, vlohy napodobňovať zvuky a reč majú veľmi dobré, ale je to individuálne.
Menší druh ary / téma o arách sa pripravuje / by tiež mohol spĺňať to čo chceš, navyše tieto sú hravé, aktívne, do vášho rodinného "kolektívu" by isto tento papagáj zapadol a nechal by sa rád aj mazliť. Vlohy k napodobňovaniu majú dobre vyvinuté a sú menej hlučné než amazoňany.

Záver ťa možno prekvapí, ale:
1. senegalovi by som kúpila parťáka senegala
2. zvážila by som kúpiť synovi do izby mladú hravú pyruru
3. ako rodinného papagája po dobrom zvážení vhodný druh amazoňana, nedokrmené mláďa, či malý druh ary

Ale troch papagájov si neplánovala však?

Ešte sa vrátim k tvojmu senegalcovi. Dala si mu veľmi dobré podmienky, priestor a on si ho zobral za svoje teritórium, prečo by sa teda nechal rád zatvárať niekym iným, alebo bral maškrty, keď to všetko má od teba. Skús v jeho prípade zostaviť chovný pár, myslím, že by si bola úspešná, pretože to, aby sa choval aj k ostatným členom tak, ako k tebe alebo k partnerovi svojho druhu, už zrejme nezískaš. Zpočiatku ani k partnerovi svojho druhu nemusí byť prívetivý, ale to by sa isto zmenilo vzájomným privykaním.

Upravovaný príspevok: Eva, v: 11/02/2008 08:20
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
Prusa
Užívateľ

Senior Boarder
Príspevkov: 19
graphgraph
Karma: 1  
Re:Otázky a odpovede - 17/06/2008 20:50 Ahoj Bubka
Nuz ako uz vies mam mlada alexandra ruzovoprseho fuzateho a mam zopar otazok.
Je normalne ze taketo mlada alexandra zozerie tolko za den myslim tym jednu stredne velku misku zrnin pre stredne velke papagaje a k tomu asi dva mesiaciky jablka neake granule a este si da bez ostychu aj salatik? Je sice pravda ze dost lieta ved ho mame vonku aj 3-4 hodiny denne ale aj tak sa radsej pytam nechcel by som mu ublizit.
A druha otazka je, mohla by si mi poradit ako nenasilne mu ukazat rozdiel medzi prstami a drevom niezeby kusal to nie a celkom dobre reaguje na slovicko nie to znamena ze prestane kusat ale aj tak si myslim ze je kazdym dnom otukanejsi a bude skusat viac a viac.
nuz zatial len tolko ale urcite bude toho viac
Zatial dik
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
bubka42
Užívateľ

Platinum Boarder
Príspevkov: 1126
graph
Karma: 34  
Re:Otázky a odpovede - 18/06/2008 07:05 Ahoj Prusa. Mláďatá po odstavení rodičmi, alebo chovateľom po umelom dokrmovaní, sú ako "prisaté" k miske, ktorá pre ne znamená raj pochúťok, ale aj hru so semiačkami a ich jazýček je pripravený skúšať akékoľvek chute až do zasýtenia. Zdolajú toho skutočne toľko, ako popisuješ. Nemusíš sa báť, že sa preje, len sleduj konzistenciu trusu, jeho farbu a pokiaľ to bude takáto "krásna" kôpka, je všetko vporiadku. Niekedy po jedle a väčšom hlte vody, môže byť kôpka vodnatejšia, nesmie však peniť, alebo byť ťahavá ako sliz. Každú chvíľku môže byť kôpka iná - väčšia - menšia - vodnatejšia - tuhšia, v každom prípade tá tuhšia sa musí dostaviť a byť v prevahe od ostatných konzistencií. Ak sa tak nestane, zameraj sa na to, aby bolo zastúpenie ovocia trocha menšie a skús ho dopĺňať aj v podobe granulí pre papagáje. Čím skôr mu ich ponúkneš, tým lepšie. Neobávaj sa ponúkať aj citrusy, granátové jablko, banán, chilli papričky atď. Doporučila by som ti preň krmivo pre veľké papagáje PRESTIGE PREMIUM / viac v krmivách /. Na stránke "i obchodík", ktorého odklik nájdeš v pravej dolnej časti obrazovky sú aj rôzne pochúťky, ktorými spestríš jedálniče. Vyvaruj sa akej koľvek ľudskej stravy, pretože predpokladám, že tvoj krásavec sa dorúti aj k tvojmu tanieru. Tak ak sa tak stane, nemáš inú možnosť, len si naložiť "vtáčiu" potravu, vedz však, že aj taký spoločný tanier ti na vzťahu s ním len pridá a trochu ho odlákaš od svojich prstov. A sme pri prstoch a dreve. Ako vieš, alexandre musia mať k dispozícii dreva na ohryz skutočne mnoho. Ako by mal pochopiť rozdiel medzi prstami a drevom? No, to je jednoduché. Vezmi si do ruky kus drievka a ponúkni ho. Bude doň jemne hrýzť, ale isto si to zamieri aj k prstom. On totiž skúša okrem chutí a tvrdosti aj silu svojho zobáka. Kým teda bude skúšať drevo, pekne ho pochváľ, až však cvakne prst, alebo s radosťou aj ucho , povedz mu rázne "nesmieš", fúkni mu na zobák, viac sa s ním nebav a zatvor ho. Potom ho vyber a opakuj to. Neboj , on sa to naučí. Stane sa samozrejme aj výnimka a on ti stlačí prst viac, než by si si prial. Môže to byť pri nasadaní na ruku, v čom bude nevinne, alebo pokiaľ ho poškrabkáš spôsobom, keď mu nechciac "spriečiš" napríklad rastúce brčko. No a ak hryzne niekoho cudzieho a bude počuť "au,au", tak to sa mu môže zapáčiť a bude to chcieť opakovať. Preto také "au,au,au" nech počuje radšej pri hryznutí si do dreva, určite bude nadšenýToto je klasicky známa "správna kôpka". Všimni si , že na servítke neostáva žiadna vlhkosť okolo. Papagáj jedol hlavne tuhú stravu s prídavkom ovocia, granulí a piškot.
Môžeš naučiť Tobiho kakať na servítku, kde sa trus najlepšie kontroluje, a to spôsobom, že ho vezmeš na ruku, ukáťeš mu, že pod neho podkladáš servítku, povedz mu "kakaj" a jemne pohhi rukou zhora nadol, len také skutočne jemné potrasenie. Až sa mu podarí prvýkrát takto vykakať a ty ho pochváliš, pohladíš, prípadne pobozkáš, zapamätá si to . Toto je najlepšie urobiť ihneď po vybratí z klietky, pretože vtedy papagáj potrebu urobí aj prirodzene, teda ho lepšie navedieš na danú servítku. Aj v klietke je vhodné umiestniť na pieskovú podstielku servítku pod miesto, kde najčastejšie sedí a spí. Pre teba bude tak aj jednoduché denne odstrániť kôpku bez toho, aby si musel čistiť celú klietku.

Upravovaný príspevok: bubka42, v: 18/06/2008 07:51
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
bubka42
Užívateľ

Platinum Boarder
Príspevkov: 1126
graph
Karma: 34  
Re:Otázky a odpovede - 18/06/2008 07:53 Okolo tejto "kôpky" nie je prítomná žiadna vlhkosť na servítke. Je to optimálne vyzerajúci trus, po vyváženej strave.
  | | Anonymné príspevky sú zakázané.
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>
Nakladatelství Dona
Copyright Eva Lucáková © 2007 - 2019 * Web pracuje na serveroch holdysoftware.sk