Bežne kontrolujeme zdravotný stav papagája vizuálne a to hodnotením jeho chovania a vonkajšieho výzoru. Aj keď týmto nezistíme jeho skutočné aj "vnútorné" zdravie /toto dokážu zhodnotiť testy z peria, krve a trusu /, dokážeme touto kontrolou zhodnotiť prípadné možné vonkajšie prejavy choroby.
Zdravý papagáj má chuť do jedla, časť dňa trávi aktívne s chvíľkovým odpočinkom, perie je upravené, okolie očí i zobáka , nohy a kloaka sú čisté. Zdravý papagáj odpočíva a spí na jednej nohe, jeho trus nezapácha a je hustej konzistencie, perie si pravidelne niekoľkokrát do dňa ošetruje a niektorý jedinec menej a iný viac, sa rád kúpe.
Za CHOROBNÚ ODCHÝLKU sa považuje
-zlepené perie v okolí kloaky
-papagáj nejaví záujem o jedlo, sedí prikrčený a našuchorený na oboch nohách, perie si neošetruje
-okolie oka nieje čisté
-z nosa je možné pozorovať výtok
-zhoršenie dýchania, upchatý nos, časté kýchanie, zvukový prejav dýchania
-trus je riedky, penivý a zapácha
-úbytok váhy
-nervózne šklbanie a vytrhávanie peria /psychická porucha, parazity, vnútorná bolesť, či svrbenie /
... a iné
pri týchto prejavoch vyhľadáme veterinára a necháme urobiť rozbor trusu, krve a peria
Pokiaľ sa jedná o chvíľkový prejav posedávania, alebo hnačky, môže sa jednať o reakciu na jedlo. Skúsime preto nasadiť dietu a papagája pozorujeme, či sa stav do dvoch troch hodín neupraví. Dietou sa myslí podanie piškoty, varenej neochutenej ryže, prevarenej schladenej vody. Odstránime ovocie, zrniny ponecháme.
Stav by sa mal upraviť. Hnačkou papagáj môže reagovať na skonzumovanie veľkého množstva ovocia. Takáto hnačka obsahuje viac vody, ale rýchlo sa upraví do pôvodnej konzistencie zelenobieleho trusu s miernou odchýlkou farby závislej od druhu krmiva.
Alarmujúcim je nemenný stav a rýchly ubytok na váhe, ako aj pretrvávajúci vyššie uvedený prejav. Kontaktujeme veterinára.
ÚRAZY: papagáj je aktívny a zvedavý tvor. Relatívne bezpečie nachádza v klietke /ponúkajme bezpečné hračky, nie malé zvončeky na malých kolieskach a drôtikoch/-hrozí prehltnutie odštiepenej časti, alebo otrava z nevhodného drôtu či kovu. Ponúkajme hračky určené len pre papagáje, vhodné pre daný druh. Kontrolujme a ošetrujme nechty papagája, aby nedošlo k uväzneniu na lane, koliesku, alebo inom predmete.
Pri prelete po miestnosti objavuje rôzne predmety, nie vhodné pre jeho zábavu alebo konzumáciu. Na mieste je preto ostražitosť. V neznámej miestnosti môže papagáj naraziť do okna, či steny a ublížiť si. Náraz môže spôsobiť otras mozgu, alebo aj poškodenie vnútorných orgánov a zlomeniny.Nepúšťajme papagája von z klietky na prelet bezprostredne po kúpe, ale až po čase, kedy vizuálne spozná miestnosť a klietka sa stane jeho bezpečným teritoriom.
NEVHODNÁ STRAVA: zvlášť podanie "ľudskej" a ochutenej stravy, môže papagája zabíjať rýchlo ale aj pomaly.
Nastáva chradnutie,alebo pretučnenie a pomalé , či rýchle poškodenie vnútorných orgánov. Je veľa možností ako papagájovi spestriť stravu, preňho vhodným spôsobom. |