Vitajte! Vítam vás na mojej stránke , ktorá sa zaoberá chovom a životom operencov. Môžte si prezrieť fotogalérie a taktiež si vymeniť názory prostredníctvom chatov či návštevnej knihy a na neposlednom mieste aj využiť možnosť inzercie... Prajem príjemné chvíle pri prezeraní tejto stránky. Detaily......Autorské práva Všetky texty, obrázky a ostatné súbory, ako aj ich zloženie, podliehajú autorskému právu a sú duševným majetkom majiteľky webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Majiteľka webovej stránky www.exotickevtactvo.sk oprávňuje návštevníkov týchto stránok kopírovať materiály, ktoré sú na nich uverejnené, do svojho počítaca alebo vytlačiť jednu kópiu, avšak iba pre vlastnú nekomerčnú potrebu a pod podmienkou, že kópia takto zhotovených materiálov bude výslovne obsahovať upozornenie na autorské práva majiteľa webovej stránky www.exotickevtactvo.sk. Akékoľvek neautorizované použitie týchto materiálov je na užívateľove vlastné riziko, ktoré môže byť klasifované za porušenie zákona o autorskom práve a trestného zákona. Detaily......

Login


Zabudli ste heslo?
Chcete sa stať členom? Vytvorte si účet!

Kalendár

« < Máj 2019 > »
P Ú S Š P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Info kanály

Archív

Advertisement
Papagáj sivý - Psittacus erithacus | Tlačiť |  E-mail
Napísal bubka   
24 marec 2007

ŽAKO  tento africký papagáj je svojou inteligenciou a výnimočnosťou jedným z najobľúbenejších, avšak na jeho škodu sa veľakrát dostáva do rúk neskúseným. Je vhodný k ľuďom s chovateľskou skúsenosťou, alebo ľuďom citlivým a vnímavým, ako je on sám.
V domovine , kde je často prenasledovaný odchytom a odstrelom, vytvára mnohopočetné kŕdle a pozorovaný je v troch formách.
Výskyt: konžský dažďový prales východne až do Ugandy, západne do guinejského dažďového pralesa. Tmavšia forma je sledovaná na ostrove Principe a Fernando Póo. V guinejskom dažďovom pralese na západ od rieky Cavalla je rozšírená forma s červenohnedým chvostom a svetlejším koreňom zobáku - žako liberijský.
Žako kongo je veľkosti 35-40 cm. Perie je sivé v odtieňoch, s tmavšími letkami, ktorých dľžka prekrýva 8 -10 cm dlhý šarlátovo červený chvost. Tvár žaka je holá voskovo biela, zobák silný čierny. Nohy sú silné sivé. Samica sa od samca nelíši. Pohlavie určí test DNA. Mláďatá je možné spoznať podľa tmavších očí, ktoré sa vekom menia a u dospelého žaka je dúhovka žltá. Žako dospieva vo veku 3 rokov a k prvému odchovu mláďat dochádza orientačne vo veku 5 rokov. Samica znáša 2-5 vajec do dutiny stromu a mláďatá sa liahnu po 30 dňoch. Osamostatňovanie a opúšťanie dutiny je zhruba po 2 mesiacoch, pričom su ďalej krmené rodičmi.
Žako obľubuje okrem iného rôzne druhy orechov a semien, ovocie , kôru a listy vhodných stromov.
Žako v zajatí:
- tento papagáj je známy potrebou šplhať a loziť, možnosť preletu je však jeho dennou potrebou. Veľká voliera, alebo v byte priestranná klietka, by mala byť vybavená konármi a lanami na šplhanie a ohryz, cementovým bidlom pre pohodlné sedenie,či brúsenie nechtov a zobáka. Aj keď žako značnú časť dňa prespí, je nutné, aby mal aj možnosť činnosti a zábavy, ktorú mu zariadenie ponúkne. V opačnom prípade, súčastne so zlým prístupom, si žako zvykne okusovať a vytrhávať perie. Tento zlozvyk a chyby pristupu sú opísané v príspevku o nevhodnom chovaní papagaja.
Žako je inteligentný, so schopnosťou opakovať slová a vety, ktorých obsahu často aj rozumie. Je však potrebný správny prístup, ktorého zásadou je nenaliehať a neponáhľať sa , pretože žiaľ niekto si žaka zakúpi iba z tohto dôvodu , potom je sklamaný a odozva je opačná. Žako je schopný si slová pamätať, aj keď ich práve nereprodukuje. Spúšťačom "reči" je potom buď vhodná osoba s prístupom, ktorý je žakovi príjemný zjavom či farbou hlasu a spôsobmi, alebo dopárovanie. Pridaním kamaráta toho istého druhu, alebo dopárovaním, žako svoje schopnosti a získanú krotkosť nestráca, ale naopak.
Žako by nemal byť sám. Spoločnosťou okrem nás by preň mal byť druh. Týmto je myslený samec alebo samica rovnakého druhu , vhodného veku a sympatií , alebo iný papagáj, ktorého aspoň počuje, ale nemusí byť s nim súčastne v klietke. Žako by nemal byť držaný súčasne s austrálskými papagájmi. Ak, tak v oddelených miestnostiach. V dobrých podmienkach sa žako dožíva vysokeho veku, preto rozhodnutie ku kúpe musi korešpondovať aj s touto informáciou. Je spoločníkom na celý život. Pri kúpe papagája je nutné prehodnotiť jeho potreby a uprednostniť ich pred našimi.
Krmenie: V našich podmienkach ponúknime žakovi pestré zloženie zrnín v kvalitných zmesiach znamych značiek, ktoré prísne rešpektujú ich potreby.
Doporučujem : zmesi zrnín PRESTIGE PREMIUM, zmes vyberaného obilia, ovocia a orechov PRESTIGE EXOTIC NUT, alebo FRUIT. Vhodným denným, alebo doplnkovým krmivom sú granule KAYTEE exact rainbow chunky, ktoré svojou vôňou, farbou a tvarmi lákajú žaka k zdravej výžive a dokážu ho aj zabaviť, pokiaľ sa nudí. Vhodným doplnkovým krmivom je vaječná zmes značky ORLUX doplnená o bielkoviny vo forme suchej alebo vlhkej. Vlhká zmes ORLUX GOLD PATTE je náročnejšia na skladovanie. Pre spestrenie ponuky tepelne upravovaného krmiva je v ponuke HAWAIIAN sweet noodle mix.

Žakom ďalej ponúknime širokú skladbu vhodného ovocia a zeleniny, zeleného krmiva, piškoty,ovsené vločky, vzácne čerstvý tvaroh s kvapkou medu, varenú nedochutenú ryžu atď. U žaka je nutné vyzdvihnúť a teda myslieť na celkové zdravie a silu nôh. S tým súvisí hladina vápniku. Tento je vhodné kontrolovať prípravkom CALCI LUX od ORLUXU rozpustným vo vode.
Zdravý a šťastný žako nám prinesie veľa krásnych a neopakovateľných chvíľ.
 

Posledná úprava ( 27 december 2007 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Online

Ankety

Od kiaľ ste sa dozvedeli o tejto stránke?
 

Štatistiky

Členov: 20740
Článkov: 38
Odkazov na iné stránky: 4
 
 
image
 
image
 
Nakladatelství Dona
Copyright Eva Lucáková © 2007 - 2019 * Web pracuje na serveroch holdysoftware.sk