AMAZÓNIKY rodu Pionus - 18/10/2007 09:01AMAZÓNIK MODROHLAVÝ/čiernouchý/ Pionus menstruus -výskyt Južná Amerika -veľkosť cca 27 cm -dospelé sú v 3 rokoch / samec a samica majú sfarbenie rovnaké a kompletné sfarbenie peria získavajú v dospelosti -amazóniky sú náchylné na prerastanie zobáka, preto potrebujú vetve pre ohryz a k dobrej kondícii okrem lozenia aj lietať
Amazóniky rodu pionus sú nehlučné, prítulné, nadané a vedia byť príjemným spoločníkom chovateľa.
Najideálnejší z amazónikov vhodný aj pre začiatočníkov, nehlučný, prítulný a hravý. Dorastá do veľkosti cca 30 cm. Aj keď fotografie dokážu zachytiť jeho krásu, nič sa nevyrovná tomu, vidieť ho na živo vo svojej plnej kráse. Dospelé vyfarbené vtáky sú zelenobrondzové s modrofialovou farbou na hrdle a s dojmom perlovitého peria na hlave. Nedospelé vtáky sú matnejšie s výskytom červených škvŕn na čele. Oproti amazónkom rodu pionites sú kľudnejší, tichší a menej "bojovní". Samčekovia si zvyknú zakričať pri vyhradzovaní si teritória, nedosahujú však intenzitu kriku ostatných druhov. Samičky sú tichšie. Tento druh nevyžaduje neustálu pozornosť chovateľa a dokážu sa zabaviť aj sami. V každom prípade potrebujú prelet. Drevené posedy, hračky z dreva a lano potrebujú ako k ohryzu, tak aj pre šplh a zábavu. Amazónka šupinkového je možné chovať sólo, avšak život v páre je pre jeho socializáciu vhodnejší.
V chovnej sezóne je nutné poskytnúť amazónkom veľké množstvo vlhkej potravy, bohatej na bielkoviny. Túto tvorí vaječná zmes s navlhčenými sušenými ráčikmi, rozmočené piškoty s kapkou medu, zelené a naklíčené krmivo a ovocie. Bežne vtákom k dennému krmeniu podávame bohatú zmes zrnín a orechov, ovocie a zeleninu, kukuricu v mliečnej zrelosti, granátové jablká, zelený hrášok atď, veľmi obľubujú čili papričky.
Re:AMAZÓNIKY rodu pionus - 22/01/2008 13:37Amazónik bieločelý - pionus senilis Menší druh amazónika cca 25 cm. Hlava dospelých vtákov je tmavomodrá s bielym čelom až temenom, na rozdiel od mláďat, ktorých hlava je tmavozelená s bieloružovým čelom. Taká je aj brada a hrdlo. Ružovobiela koža okolo oka v toku zvykne stmavnúť, u mláďat je sivá. Prevažnou farbou amazónka bieločelého je zelená s prechodom do tmavomodrej a odtieňmi týchto farieb. Krovky krídel sú zelené s brondzovou. Chvost je ukončený modrou farbou, jeho spodné krycie pera červené. Povaha vtákov tohto druhu máva známky agresivity, nie je to však pravidlo. Mláďatá sú od rodičov často odoberané k umelému dokrmeniu z dôvodu útokov - väčšinou samca. Umelo dokrmené vtáky bývajú vhodné na chov sólo, pre chov v páre je však nutné ich včas socializovať.