KLINOCHVOST VIACFAREBNÝ - Cyanoliseus patagonus - 03/06/2007 14:40PAPAGÁJ PATAGÓNSKY - KLINOCHVOST VIACFAREBNÝ - Cyanoliseus patagonus. Tento krásny americký, cca 45 cm papagáj obýva Stredné Chile, Argentínu a Uruguaj. Vyhľadáva otvorenú krajinu , hniezdi v pieskovcových a vápencových stenách, do ktorých si hĺbi cca 1m a viac dlhé dutiny so sirším hniezdiacim priestorom bez výstelky. Aj keď v niektorých oblastiach je bežný, vo všeobecnosti je považovaný za veľmi ohrozený druh. Papagáj patagónsky je veľmi hlučný a s ľahkosťou ničí drevenné bidlá a predmety. Preto je umiestňovaný do veľkých klietok a voliér so silnou železnou konštrukciou. Potrebuje dlhý prelet , je veľmi aktívny a hravý. Jeho sfarbenie je prevažne olivovo hnedozelené. Časť brucha je žltá, stred oranžovočervený, ako aj operenie mäsovoružových nôh. Má mohutnú sivohnedú hruď, na vrchnej časti po bokoch /v dospelosti/ s bledými polmesiacovými škvrnami. Vonkajšia farba letiek je modrá, pri lakťových letkách modrozelená. Cca 25 cm dlhý chvost je z vrchnej strany olivovozelený s modrým nádychom , zo spodnej strany hnedý, a spodné chvostové krovky sú sú olivovo žlté. Okolie oka je svetlé nezaperené, dúhovka oka sivá. Zobák je u mláďat svetlý a postupne sa mení na tmavosivý. Samica sa od samca nelíši. Hniezdi v kolóniach, kde je značne plachý. Znášku tvoria 2-4 vajcia, ktorých inkubačná doba je cca 23-25 dní. Mláďatá sú v hniezde zhruba 60 dní a po vyletení sú ešte dlho krmené dospelými vtákmi. Papagáje patagónske sú veľmi starostlivými rodičmi a páry medzi sebou sú vo veľmi družnom vzťahu .Tento druh má silne vyvinutý monogamný pud. Jedince dospievajú vo veku dvoch rokov a v dobrých podmienkach sa dožívajú až 30 rokov. Krotký papagáj patagónsky sa veľmi viaže na svojho majiteľa, avšak voči iným ľuďom zostáva zväčša plachý. Preto je nevhodné "putovanie" od majiteľa k majiteľovi a aj keď si na nové prostredie zvykne, väčšinou ťažko prijíma vzťah iného majiteľa. Má sklon k napodobňovaniu zvukov a pamäť na ich priradenie k vhodnej situácii, ako aj predpoklad k rozprávaniu. Jeho prirodzený prejav, aj keď znie melodicky, je veľmi hlučný. Vo svojej domovine papagáj patagónsky obľubuje niektoré druhy veľkých bodliakov, ako aj mäkké časti rôznych rastlín. Je škodcom na poliach a preto aj často prenasledovaný. Tomuto druhu ponúknime semená slnečnice, pšenice, ovsa, kukuricu, rôzne druhy orechov, hroznové bobule, piškoty, ovocie a zeleninu, ako aj zelené a vaječné krmivo s bielkovinovou zložkou sušených morských ráčikov. Ďalej mu ponúknime k ohryzu ovocné drevo aj s kôrou, vhodná je aj buková a dubová kôra, zbavená nečistôt /vhodné je preliatie vriacou vodou a usušenie/. Pre jeho hravosť je vhodné aj hrubé lano na šplhanie a hračky. K svojmu majiteľovi je papagáj patagónsky veľmi jemný a laskavý, aj keď na druhej strane na "votrelca" bez váhania použije svoj silný zobák.
Re:KLINOCHVOST VIACFAREBNÝ - Cyanoliseus patagonus - 21/03/2008 09:21Mám možnosť kúpiť patagonca ako mazlíka. Ibaže je vraj tento druh príliš hlučný a tvrdohlavý. Terajší majiteľ tvrdí, že nie je až taký hlučný. Vraj sa to dá vydržať. Ibaže papagáj má iba rok a chovatelia mi tvrdia, že hlučnejší začne byť až keĎ začne dospievať. Aký máte na to názor vy? Mám si ho kúpiť, alebo radšej nie? Prosím poradte.
| | Anonymn prspevky s zakzan.
smajlik359
Uvate
Fresh Boarder
Prspevkov: 4
Karma: 0
Re:KLINOCHVOST VIACFAREBNÝ - Cyanoliseus patagonus - 21/03/2008 10:39Ja bývam v rodinnom dome. Pomerne veľkom. Takže myslíš, že sa to dá zvládnuť?? A navyše ak by bol príliš hlučný, bol by v samostatnej izbe, kde nikto nespí ani nič. A ak by to mam povolila, mohol by byť v tej izbe pustený aj celý deň. Ja si myslím, že v 9 izbovom dome by sa tá hlučnosť "stratila". Nemyslím to doslovne, ale kebyže bývam v bytovke, tak by som o jeho kúpe ani neuvažovala. Takto som teda na vážkach. Niektorý ma "povzbudzujú", že je hlučný, ale vydržať sa to dá, iný ma odrádzajú, vraj je to na nevydržanie. Asi to záleží trochu aj od jednotlivca. A ako je to s tou tvrdohlavosťou? Vraj je to veľmi tvrdohlavý "vtáčik" a jeho výchova je obtiažna. Aký máte na to na to názor?
Re:KLINOCHVOST VIACFAREBNÝ - Cyanoliseus patagonus - 21/03/2008 15:01Ahoj, hlučný krik patagónca je jeho spevom, ktorým sa dokáže ozývať aj dlhé hodiny a v podstate jeho "spev" má aj svoju "melódiu". Sú papagáje, ktoré sú ešte hlučnejšie , ale vytrvalosť ich kriku je nižšia. Patagónec nie je tvrdohlavý v pravom slova zmysle, ale je skôr upätý. Pokiaľ si raz zvykne na nejaké prostredie, vtákov, či človeka, ťažko sa zmieruje so zmenou. To platí ako u krotkých vtákov, tak aj u divých. Ľahko sa dostáva do stresu a je veľmi citlivý. Po konzultovaní s viacerými chovateľmi patagóncov, ktorí ich mali sólo, sa dá povedať že je to veľmi milý a dobrosrdečný tvor. Ľahko skrotne. V páre žijú v harmónii so svojim druhom, ale aj ostatnými členmi kolónie a pokiaľ hniezdia, páry navzájom kŕmia mláďatá aj iného páru. Či by som ti ho doporučila? Myslím, že by si mala absolvovať návštevu u chovateľa týchto druhov a sama zvážiť, či je tento druh pre teba vhodný, navyše v dospelosti by sa mal chovať skôr v páre. Inak papagáj patagónsky je skvelý mazlík vyžadujúci si krikom stále tvoju pozornosť. Zahľadela si sa do nádherného druhu . Pokiaľ by si mu venovala celú izbu a dokúpila aj ďalšieho, neboli by to zlé podmienky. Ta izba by však mala byť odľahlá, pretože ak vo vedľajšej budeš chcieť telku aj počuť a nie len vidieť, nemáš šancu /vlastná skúsenosť/. Na tvojom mieste zmením výber.